SPORTI SOD

Lojtari i futbollit te shqiperise  e vazhdon karieren ne ekipin e Gjermanise Hanover96 deri ne vitin 2012 35 vjetqari esht i knaqur qe mun te vazhdon karieren ne Hanover.

LAJMET TE SPORTIT ME TE VJETRAT

KOSOVARI F. KASTRATI tek RAPIDI ? Flamur KASTRATI i ekipit te Germanis Vfl Osnabrück dote shkkon pas sezonit tek ekipit te austris RAPID . Aj mendon do te mbet te Osnabrücki por dhe thot se ndoshta behet e pabesueshmia dhe shkon te  RAPIDI. KASTRATI:Do presim deri sa te kryhet sezoni dhe tani vazhdojm dhe ka informata me shume. 

Stadiumi i ri si harta e Shqipërisë
Studio arkitekturore spanjolle RFA ka marrë përsipër projektin e stadiumit të ri që do të ndërtohet në stadiumin kombëtar ekzistues “Qemal Stafa”. Kjo firmë prej disa muajsh ka studiuar mangësitë kryesore të këtij stadiumi duke theksuar dhe konceptet që ka ajo për projektin e stadiumit të ri, transmeton Top Channel.

Nga vëzhgimet e tyre stadiumi aktual ka disa mangësi vizuale, përveç faciliteteve e kushteve që nuk plotësojnë asnjë nga normat ndërkombëtare të UEFA-s dhe FIFA-s.

Sipas studios RFA stadiumi aktual përveçse ka një kapacitet të vogël prej 19.000 vendesh, nuk është i paraqitshëm, fusha e atletikës që e rrethon krijon një hapsirë të madhe dhe humbet atmosferën që krijojnë tifozët, nuk është i mirëmbajtur, ndërtesa e stadiumit është e çrregullt pa studim, me vështirësi qarkullimi për rreth dhe me dyqane të sajuara duke mos të dhënë mundësinë e zhfrytëzimit të hapsirave poshtë për dyqane restorante apo qëndra biznesi.

Projekti i tyre i ri është ndërtuar në bazë të tre koncepteve, i pari lidhet me formën e hartës së Shqipërisë, duke qenë se pozita jonë gjeografike ka një orientim veri-jug, të ngjashëm me orientimin e një fushe futbolli. Koncepti i dytë lidhet me sfondin e thyer malor të Tiranës, një reliev i ashpër dhe i fortë, gjithçka që përfshihet në këtë projekt të stadiumit dhe koncepti i tretë ka të bëjë me ngjyrat e flamurit tonë, e kuqja dhe e zeza, që do të jenë dhe ngjyrat e fasadës së këtij stadiumi të ri. 

Stadiumi i ri si harta e Shqipërisë
Studio arkitekturore spanjolle RFA ka marrë përsipër projektin e stadiumit të ri që do të ndërtohet në stadiumin kombëtar ekzistues “Qemal Stafa”. Kjo firmë prej disa muajsh ka studiuar mangësitë kryesore të këtij stadiumi duke theksuar dhe konceptet që ka ajo për projektin e stadiumit të ri, transmeton Top Channel.

Nga vëzhgimet e tyre stadiumi aktual ka disa mangësi vizuale, përveç faciliteteve e kushteve që nuk plotësojnë asnjë nga normat ndërkombëtare të UEFA-s dhe FIFA-s.

Sipas studios RFA stadiumi aktual përveçse ka një kapacitet të vogël prej 19.000 vendesh, nuk është i paraqitshëm, fusha e atletikës që e rrethon krijon një hapsirë të madhe dhe humbet atmosferën që krijojnë tifozët, nuk është i mirëmbajtur, ndërtesa e stadiumit është e çrregullt pa studim, me vështirësi qarkullimi për rreth dhe me dyqane të sajuara duke mos të dhënë mundësinë e zhfrytëzimit të hapsirave poshtë për dyqane restorante apo qëndra biznesi.

Projekti i tyre i ri është ndërtuar në bazë të tre koncepteve, i pari lidhet me formën e hartës së Shqipërisë, duke qenë se pozita jonë gjeografike ka një orientim veri-jug, të ngjashëm me orientimin e një fushe futbolli. Koncepti i dytë lidhet me sfondin e thyer malor të Tiranës, një reliev i ashpër dhe i fortë, gjithçka që përfshihet në këtë projekt të stadiumit dhe koncepti i tretë ka të bëjë me ngjyrat e flamurit tonë, e kuqja dhe e zeza, që do të jenë dhe ngjyrat e fasadës së këtij stadiumi të ri.

 

Ky stadium do të ndërtohet në një sipërfaqe prej 41.500 metrash katrorë e do të ketë mbi 30 mijë vende për tifozët, 75% e tyre do të jetë e mbuluar ndërkohë që janë projektuar edhe 330 vende parkimi. Ai do të jetë i ndarë në dy pjesë. Pjesa e poshtme e stadiumit mban mbi 17 mijë vende ku përfshihen 525 vende VIP, ndërkohë që pjesa e sipërme do të ketë rreth 16 mijë vende, ku përfshihen sërish edhe 320 vende VIP.

Gjithçka perfekte për një stadium të standartit ELIT të UEFA-s, një ndër nivelet më të larta që është projektuar studio RFA, e njëjta që ka bërë projektin e stadiumit të Valencias, Espanjolit, Atletikos së Madridit e disa prej stadiumeve të vendeve të tjera europiane.

Tashmë marrëveshja është arritur, nuk mbetet gjë tjetër vetëm që punimet të fillojnë për të pasur brenda 2012-s një stadium të ri. 

Hamdi Salihi tek Dinamo Kiew?

Ekipi i Ukraines Dinamo Kiew ka lajmruar qe kan interes tek Sulmuesit Shkodran Hamdi Salihi!

Salihi qe momentalisht luan ne ekipin austriak Rapid Wien esht informuar per ket po ai vet nuk e e beson se qka ndodh deri ne fundin te sezonit.

Ai beson se do te mbet te Rapidi por dhe thot se ndoshta behet e pabesueshmia dhe shkon te Dinamo.

Momentalisht esht salihi goleshenuesi ma i miri i Rapidit dhe ati i pelqen te qe te luan me rapidin.

Salihi: Do presim deri sa te kryhet sezoni dhe tani vazhdojm dhe ka informata me shume.

NE FUTBOLLIN E KOSOVES :

Raiffeisen Superliga
Java e 27-të

Besa – KEK-u                      1:2  
Liria – Trepça                       3:0  
Drenica – Ballkani               5:1  
Prishtina – Vëllaznimi         5:0  
Hysi – Ferizaj                        3:0
Trepça ‘89 – Flamurtari      0:0  

Liga e Parë
Java e 24-të

Istogu – R. Sadiku                4:1
Ulpiana – Llapi                     4:2
Drita – Studençani               3:0
Dukagjini – Lepenci            1:1
Kosova (V) – Gjilani             1:2
Rahoveci – Feronikeli ( është ndërprerë tek rez. 2 : 0, min’68, sulm në gjyqtarin kryesor)
Sharri – Kaolini 3:0 (është ndërprerë tek min’58 sulm në gjyqtarin anësor)
2 Korriku – pushoi
 


Datenschutzerklärung
Gratis Homepage von Beepworld
 
Verantwortlich für den Inhalt dieser Seite ist ausschließlich der
Autor dieser Homepage, kontaktierbar über dieses Formular!