LAJMET E SODIT

LAJMET ME TE VJETRA

 

Nuk ka kthim prapa
Kryeministri Hashim Thaci dhe shefi i Eulex-it Xavier de Mahrnac patën një takim pas të cilit zhvilluan një konferenë të përbashkët. Kryemsintir Thaci theksoi se nuk do të ketë kthim mbrapa në këto cështje edhe pse Kosova ka qenë dhe është e gatshme për dialog ndërshtetërorë ....
Postuar: 10:49:27 / 30.07.2011
 
Kryeministri Thaci shprehu mirënjohjen për faktorët ndërkombëbtarë dhe theksoi se parteriteti me ata mbetet kyc në proceset integruese.

Nderkaq Marnhac shprehu shqetsimin e tij me te thellë , si dhe theksoi se nuk do të tolerohet dhuna në asnjë formë . E vetmja rrugë drejt zgjidhjes sipas tij ë shtë dialogu, Eulexi gjithashtu si gjithmonë ka mbë shtetur vendosjen e rregullit në pikat doganore.
 

 

Lajmi i fundit : Ishallah zdo lendohet Ndonje polic tjeter

Pika Numer 1 Ne Veri te vendi eshte djegur .
Nuk duhet ta Lejon shteti jone Me te keqen .
Ishallah do zoti endrra e Policit te ndjer te jet e perjetshme.

 

Mbyllet Pika 1 në Jarinjë
Komandanti i KFOR-it, Gjenerali Erhard Buhler përmes një komunikate për media falënderon të gjithë qytetarët e Kosovës dhe të të gjitha rajoneve për maturinë e treguar....
Postuar: 12:42:10 / 28.07.2011
 
Bëhet me dije se KFOR-i ka marrë përgjegjësinë e komandimit në kalimin kufitar të pikës doganore të Jarinjes -Portës 1 dhe në Bërnjak të Portës 31.
Më tej në komunikatë shkruan se Porta 1 në Jarinje është e mbyllur. KFOR-i raporton se infrastruktura është rëndë e dëmtuar dhe se mund të shembet, dhe se është rrezik i madh për njerëz të qarkullojnë.
Automjete të vogla private mund të kalojnë kufirin në rrezik të tyre. Megjithatë, do të kontrollohen nga KFOR-i dhe bastisen për armë dhe gjëra tjera të ndaluara.
Kamionat, ndërkaq, nuk janë të lejuar të futen. Në portën 31 në Bërnajk kontrollat gjithashtu janë shumë të rrepta për shkak të sigurisë. KFOR-i vazhon të zbarkojë trupat e veta në tërë veriun në mënyrë që të mbajë një ambient të qetë dhe të sigurt. Komunikata në mes tjerash specifikon se do të hetohen krimet, dhuna, djegjet dhe të shtënat që ndodhën ditën e djeshme. Komandanti i KFOR-it, Gjeneral Erhad Buhler me mbështetje të plotë të autoriteteve të NATO-s dhe organizatave ndërkombëtare do të vazhojë të qëndrojë i përkushtuar që të mbajë paqen dhe sigurinë në Kosovë, posaçërisht në veri. Gjenerali Erhad Buhler ka shprehur vlerësimin e tij personal për të gjithë ushtarët e KFOR-it të cilët e kanë kryer mirë detyrën.


Share  
 

 

 

Schwarzenberg: Me kalimin e kohës e gjithë BE-ja do ta njoh Kosovën
Të gjitha vendet e Ballkanit perëndimor duhet të bëhen anëtarë të Bashkimit Evropian, përfshi edhe Kosovën, ka thënë shefi i diplomacisë çeke, Karl Schwarzenberg. ...
Postuar: 10:47:31 / 19.06.2011
 
Ai shprehu bindjen se nuk do të zgjasë gjithmonë situata që disa vende të BE-së të mos e njohin pavarësinë e Kosovës.“Me kalimin e kohës kjo do të rregullohet. Nuk mendoj se do të zgjasë shumë”, ka thënë Schwarzenberg.


 

 

Opozita kërkon dorëheqjen e Thaçit dhe kabinetit të tij
Puna e Qeverisë së Kosovës për 100 ditët e para ka përplasur edhe në Kuvendin e Kosovës pozitë opozitë. ...
Postuar: 11:47:24 / 03.06.2011
 

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës nëpërmjet shefit të grupit parlamentar Ardian Gjini, ka kërkuar të premten në Kuvendin e Kosovës që kryeministri, Hashim Thaçi dhe tërë kabineti qeveritar të japin dorëheqje për shkak se ka dështuar dhe po dërgon qytetarët në një gjendje tepër të rrezikshme. Gjini ka numëruar disa nga dështimet e qeverisë,e sidomos prishjen e marrëveshjes më Fondin Monetar Ndërkombëtar.

Ndërsa ministri i Financave Bedri Hamzaj në replikën e tij me deputetin Gjini shpjegoi se asnjë çështje e ngritur apo akuzë nuk është e vërtetë. Ministri Hamzaj numëroi të gjitha pikat që kanë të bëjnë me financat dhe tha se Kosova në asnjë rast nuk ka dështuar. Edhe sa i përket FMN-së ai tha se grantet e humbura kanë qenë kredi e jo donacione.

Ndryshe Kuvendi i Kosovës po shqyrton për herë të parë disa nga projektligje që kanë të bëjnë me ndryshimin e Ligjit për mbrojtjen e të drejtave të komuniteteve, atë për akcizën në produktet e duhanit e të tjera.                                                                                                                      Lajmi nga MERGIM JASHARI.

Anëtarët e Këshillit bënë thirrje që të miratohet sa më shpejt ligji për kategoritë e dala nga lufta. Ata gjithashtu paralajmëruan edhe protesta.

Anëtari i Këshillit për mbrojtjen e të drejtave të luftëtarëve të UÇK-së, Ylber Selmani, tha se urdhër arresti për shtatë anëtarë të këtij këshilli, duke përfshirë edhe kryetarin, është lëshuar për shkak të një proteste në korrik të viti 2009. Selmani tha se nuk pajtohen në asnjë mënyrë me veprimet e misionit evropian në Kosovë, që ka për qëllim, siç tha, njollosjen e vlerave të luftës.

Ylber Selmani, tha se prokuroria e EULEX-it duhet të merret edhe hetimin e masakrave të kryera në Kosovë.

Personat të cilët kanë vendosur të mos i përgjigjen urdhër arrestit të prokurorisë së EULEX-it, janë: Xhevdet Qiriqi, kryetar i Këshillit, Sefedin Zuka, Hyzri Salihu, Lirim Haxholli, Vesel Oruçi, Naim Gashi dhe Hyzri Musliu.

Këshilli për mbrojtjen e të drejtave të luftëtarëve të UÇK-së, i bënë thirrje Kuvendit të Kosovës, që sa më shpejt të miratojnë ligjin për kategoritë e dala nga lufta, në mënyrë që të drejtat e tyre dhe vlerat e luftës të mbrohen me ligj.

Anëtarët e Këshillit thanë se do të kërkojnë mbrojtjen e të drejtave të tyre në çdo formë, duke paralajmëruar edhe demonstrata të dhunshme.

 

Presidentja Atifete Jahjaga tha se institucionet e jo rruga janë vendi ku gjenden zgjidhjet. “Mua si presidente më dhemb, kur edhe sot djemtë dhe vashat e Kosovës, dalin në rrugë për të demonstruar, për synimet e veta politike” ,tha presidentja duke komentuar protestat e djeshme të Lëvizjes Vetëvendosje....Ajo tha se nuk është e mirë për askënd, që nuk janë krijuar mekanizmat e marrëveshjes, që jo rruga, por institucionet të jenë vende ku gjendet zgjidhja.
 


Ministrja Kusari Lila gjithashtu do të ketë takim me Laszlo Varkonyi, drejtor i përgjithshëm dhe kryesues i Komisionit për politika të tregtisë pranë Këshillit (Presidenca Hungareze).

Në këto takime do të diskutohet për preferencat tregtare te BE-së, CEFTA-n, si dhe çështje tjera që kanë të bëjnë me politikat dhe marrëdhëniet tregtare ndërmjet BE-së dhe Kosovës.

Pas vizitës në Bruksel, zv.kryeminstrja do të vazhdojë në Berlin ku do të ketë takime pune në Ministrinë Federale të Ekonomisë dhe Teknologjisë (MET), si dhe me deputetë të Bundestagut Gjerman.

Gjithashtu zv.kryeministrja do të takohet edhe me Dr. Christoph Heusgen, këshilltar për Politikë të Jashtme i Bundeskancelares Merkel. 

Në këto takime kryeministri Thaçi i informoi liderët e pranishëm për progresin e arritur në Kosovë, që nga shpallja e pavarësisë, duke theksuar se Kosova e pavarur është faktor i paqes dhe stabilitetit në rajon dhe me gjerë.

Thaçi nga liderët e vendeve që ende nuk e kanë njohur pavarësinë e Kosovë kërkoi që ta njohin shtetin e Kosovës dhe mori premtime inkurajuese në këtë drejtim.

Kryeministri i Kosovësi takoi fillimisht kryeministrin e Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, me ftesë të të cilit po merr pjesë në këtë konferencë ndërkombëtare. Kryeministri Thaçi po ashtu takoi Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së, Ban Ki Moon, kryeministrin e Nepalit, JhAla Nath Khanal, kryeministrin e Çadit, Emanuel Nedingar, zëvendëspresidentin e Tanzanisë, Muhamed Khaba Gharb Bilal, kryeministrin e Etiopisë, Meles Zenaëi, ministrin e Jashtëm të Sudanit, Ali Ahmet Karti, Presidentin e Ishujve Komore, Ahmed Abdullah Muhamed Sambi.

Kryeministri Thaçi takoi edhe liderë të vendeve që kanë njohur pavarësinë e Kosovës, të cilët i falënderoi për njohjen dhe përkrahjen që po i japin Kosovës në vazhdimësi.

Pjesëmarrja e kryeministrit të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi në konferencën e organizuar nga OKB, është në vazhdën e përkushtimit të kryeministrit Thaçi dhe të Qeverisë së Republikës së Kosovës për rritjen e numrit të njohjeve të reja për shtetin e Kosovës dhe sjelljen e investimeve të reja në vend.

 

                                         LAJMI I 9.5.2011

 

Thaçi viziton Turqinë
Kryeministri Hashim Thaçi, sot viziton Turqinë. Ai është ftuar nga presidenti turk Abdullah Gyl dhe kryeministrit Rexhep Tajip Erdogan...
Postuar: 10:32:16 / 09.05.2011
 
Kryeministri Hashim Thaçi, sot viziton Turqinë. Ai është ftuar nga presidenti turk Abdullah Gyl dhe kryeministrit Rexhep Tajip Erdogan, të marrë pjesë në punimet e konferences së vendeve më pak të zhvilluara, që organizohet nga Kombet e Bashkuara në Stamboll.


  

 


Datenschutzerklärung
Kostenlose Webseite von Beepworld
 
Verantwortlich für den Inhalt dieser Seite ist ausschließlich der
Autor dieser Homepage, kontaktierbar über dieses Formular!